5 porad dla kupujących używany samochód

5 porad dla kupujących używany samochód

Wielu kierowców czuje się niepewnie, gdy myśli o zakupie auta z drugiej ręki. Nie wiedzą, na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić stan techniczny auta. A wystarczy wykonać kilka prostych czynności, by zyskać pewność, że z autem wszystko jest w porządku. Oto poradnik dla osób zastanawiających się nad kupnem używanego pojazdu.

W odpowiedzi na liczne pytania kierowców Santander Consumer Bank – bank od kredytów, przygotował dla kierowców kilka użytecznych sugestii.

Porada 1: przyjrzyj się autu

Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie stanu technicznego auta. Można to zrobić samodzielnie lub przy pomocy zaprzyjaźnionego mechanika. Warto przygotować listę rzeczy do zbadania, a potem odhaczać kolejne pozycje. Takie jak: stan ogumienia i oświetlenia, sprawność układu elektrycznego czy szczelność chłodnicy. Po inspekcji wizualnej najlepiej wybrać się na krótką jazdę próbną. Podejrzane dźwięki, wycieki i dymienia należy zgłosić sprzedającemu i poprosić o wyjaśnienia.

Porada 2: sprawdź numer VIN

Numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number) zawiera ważne informacje o numerze seryjnym, rodzaju silnika i miejscu produkcji pojazdu. Warto sprawdzić, czy we wszystkich miejscach w samochodzie numer jest identyczny i pisany takim samym krojem pisma. Wszelkie rozbieżności lub ślady wskazujące na możliwość manipulacji przy tabliczkach znamionowych z numerem powinny uruchomić dzwonek alarmowy.

Porada 3: przestudiuj umowę

Ekscytacja wywołana zakupem auta może sprawić, że nie poświecimy należytej uwagi dokumentom. To byłby duży błąd. Umowę trzeba przeczytać dokładnie. Muszą się w niej znaleźć informacje o przedmiocie sprzedaży: marka, model, numer VIN i cena. Na pewno warto zadbać też o to, by pojawiły się tam zapisy chroniące nasze interesy. Mowa np. o informacji, że pojazd jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich i nie jest przedmiotem postępowania sądowego.

Przydałby się także fragment mówiący o tym, że kupujący zna stan techniczny auta, ale z wyłączeniem wad ukrytych. Jeśli o tym zapomnimy, a wady się ujawnią, będziemy mieć tylko miesiąc na skorzystanie z prawa rękojmi.

Porada 4: załatw formalności

Na finiszu procesu zakupu auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni. Kolejną rzeczą powinno być wykupienie AC, ponieważ to ubezpieczenie – w przeciwieństwie do OC, które przechodzi na kolejnego właściciela – wygasa w momencie podpisania umowy.

Porada 5: zachowaj spokój i ciesz się zakupem

Przy zakupie auta najważniejsze jest to, by nie działać pod wpływem emocji. Pochopne decyzje mogą się przecież zemścić w przyszłości. Najlepsze rozwiązanie składa się z: spokojnej analizy własnych potrzeb, dokładnego prześwietlenia danego pojazdu oraz wyboru korzystnego sposobu finansowania.

Ta ostatnia kwestia jest równie ważna jak samo auto. Wiedzą o tym świeżo upieczeni właściciele aut, którzy skorzystali z kredytu na samochód używany w Santander Consumer Banku - banku od kredytów. Mają niskie raty i dzięki temu mogą się w pełni cieszyć z zakupu, bez ciągłej troski o domowy budżet.