Pieniądze, które nie pracują, mogą tracić na wartości, przede wszystkim za sprawą inflacji, czyli obniżenia wartości pieniądza związanym ze wzrostem cen. Przechowywanie oszczędności w śwince skarbonce lub w wydaniu bardziej nowoczesnym, na zwykłym koncie bankowym może być po prostu marnowaniem ich potencjału… Tym bardziej, że bezpieczne i umożliwiające osiągnięcie zysku lokaty bankowe można założyć nie wychodząc nawet z domu. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu najkorzystniejszej lokaty? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Założenie lokaty to nic innego jak zawarcie umowy, w wyniku której wpłacamy bankowi określoną kwotę pieniędzy na określony czas i… po jego zakończeniu możemy czerpać określony w umowie zysk. To wygodne, my zapewniamy kapitał, a bank umożliwia, że nasz kapitał zainwestuje i zgodnie z umową zwróci go wraz z naliczonymi odsetkami przy dotrwaniu do ostatniego dnia oszczędzania.
Oprocentowanie – nasz przyszły zysk!
Oprocentowanie lokaty bankowej to nic innego jak procent od złożonej lokaty, który zostanie nam wypłacony po okresie kapitalizacji. Wysokość oprocentowania ustalana jest przez banki, przy uwzględnieniu stóp procentowych ustalanych raz w miesiącu przez Radę Polityki Pieniężnej.
Zmienne czy stałe oprocentowanie?
Na rynku dostępne są lokaty o zmiennym i stałym oprocentowaniu. Oprocentowanie zmienne może ulegać zmianie w czasie trwania umowy, oprocentowanie stałe nie zmieni się nawet wtedy, gdy zmienią się stopy procentowe.
Jak dużo wpłacić, żeby dużo zyskać?
Kwota, jaką wpłacimy na lokatę bankową, podobnie jak okres lokaty, wpływa na proponowane przez bank oprocentowanie. Im większa kwota, tym często wyżej oprocentowana, ale warto założyć lokatę nawet w przypadku niewielkich oszczędności.
Jaką lokatę wybrać?
Najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, czyli elastyczną. Świetnym przykładem jest lokata Direct+ Santander Consumer Banku. Okres lokaty Direct+ wynosi nawet do 36 miesięcy. To interesujące rozwiązanie, gdy chcemy ulokować oszczędności zarówno na krótszy jak i dłuższy okres. W lokacie Direct+ elastyczna jest również wysokość kwoty, którą możemy wpłacić – zaczyna się już od 5 000 złotych.
Czy to bezpieczne?
Lokaty są bez wątpienia bezpieczną formą pomnażania swoich środków finansowych. Wszystko za sprawą Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia bezpieczeństwo depozytów i w razie jakichkolwiek problemów wypłaca właścicielowi lokaty całą kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Lokata Direct+ objęta jest gwarancją do kwoty 100 000 euro.
Lokata? Nawet bez wychodzenia z domu!
Lokata Direct+ ma jeszcze jeden plus – można założyć ją telefonicznie. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 71 358 21 60 (koszt połączenia wg cennika operatora) lub wypełnić formularz znajdujący się na stronie Santander Consumer Banku. W ten sposób możemy zacząć oszczędzać bez wychodzenia z domu.