Dbanie o środowisko nie już tylko modą – to konieczność. Dlatego tak ważne jest stosowanie rozwiązań przyjaznych naturze. Dobrym przykładem są panele fotowoltaiczne. Oto przewodnik dla tych, którzy przy ich pomocy chcą wytwarzać czystą i tanią energię. Bez niepotrzebnych zmartwień oraz konsekwencji wynikających z uszkodzeń sprzętu.
Fotowoltaika to słowo, które w powszechnej świadomości pojawiło się stosunkowo niedawno. Tak naprawdę wysyp instalacji pozyskujących prąd bezpośrednio z energii słonecznej to kwestia ostatnich kilku lat. Właśnie w tym czasie w Polsce pojawiły się tańsze i bardziej efektywne panele. Swoje zrobiły też programy dofinansowania zakupu i instalacji fotowoltaicznej. Efekt jest taki, że na polskich dachach masowo pojawiają się nowe panele. A wraz z nimi powody do wykupienia dedykowanego ubezpieczenia.
Co może się wydarzyć?
Panele fotowoltaiczne mogą ulec zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Zagrożeniem są zwłaszcza ekstremalne zjawiska atmosferyczne, szkody elektryczne oraz wandale i przestępcy, którzy coraz częściej kradną elementy instalacji solarnej. Z kolei dzikie zwierzęta są w stanie przegryźć kable. Urządzenia można zniszczyć także nieumyślnie, np. w czasie remontu dachu. Każde z takich zdarzeń rodzi kłopoty, czasochłonne formalności i stres.
Jedno wygodne rozwiązanie
Przy zakupie instalacji warto od razu zadbać o ubezpieczenie. Na rynku są już dostępne dopasowane do specyfiki paneli rozwiązania. Przykładowo – Ubezpieczenie Fotowoltaika w Mondial Assistance obejmuje naprawę uszkodzeń sprzętu, utratę instalacji lub jej fragmentów w wyniku kradzieży, dewastacji czy rozboju oraz interwencję elektryka i pomoc prawną.
A także pokrycie kosztów, które wynikają ze straty w produkcji elektrycznej. Jak to działa? Jeśli w wyniku zdarzenia losowego instalacja fotowoltaiczna nie będzie wytwarzać prądu, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za każdy dzień straty wg określonych stawek w zależności czy są to miesiące letnie czy też zimowe.
Ograniczamy ryzyko i śpimy spokojnie
Składka na Ubezpieczenie Fotowoltaika jest zależna od wartości instalacji (do 100 000 zł) i długości polisy. A może ona trwać rok, 2, 3 lub 4 lata. O szczegóły warto zapytać Partnerów Handlowych Santander Consumer Banku – banku od kredytów, u których można nabyć ubezpieczenie wraz z zakupem nowej instalacji. Płatność najwygodniej rozłożyć na raty, by nie obciążać budżetu domowego dużym, jednorazowym wydatkiem.
Właściciele ubezpieczonych paneli śpią spokojniej. Przez cały rok zasilają swoje gospodarstwa domowe czystą energią, oszczędzają pieniądze i są przygotowani na różne okoliczności. Mogą się w pełni cieszyć z korzyści, jakie daje instalacja fotowoltaiczna. Bez ryzyka niespodziewanych wydatków.