Zakup nowego samochodu to dość skomplikowana sprawa. Auto z salonu wprawdzie nie będzie kryło w sobie żadnych niespodzianek, ale i tak trzeba wiedzieć, o co zapytać i kiedy zasięgnąć języka. Oto prosty przewodnik dla przyszłych właścicieli pojazdów lśniących nowością.
Polacy nie wyobrażają sobie życia bez auta. Nic dziwnego – to bardzo wygodny i szybki środek transportu. Według raportu „Polaków portfel własny: w drodze”, opublikowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów, 98% polskich kierowców deklaruje posiadanie przynajmniej jednego samochodu w swoim gospodarstwie domowym. Ponad 30% badanych twierdzi, że do zakupu auta popycha ich chęć posiadania nowszego pojazdu. Część z tych osób trafia do salonu samochodowego.
Ile to będzie kosztować?
Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przed zakupem nowego auta, jest wybór modelu. Powinien być dostosowany zarówno do potrzeb, jak i do budżetu. Warto sprawdzić, ile auto będzie palić, ile kosztują części zamienne i przeglądy. Koszty utrzymania auta powinny być równie istotne, jak koszt zakupu. Aby przeanalizować to dokładnie, można poszukać opinii aktualnych użytkowników danego modelu. Deklaracje producenta nie zawsze będą znajdować odzwierciedlenie w rzeczywistości, a inni kierowcy najlepiej wiedzą, ile w praktyce kosztuje wskazane auto.
Analizując wpisy w internecie i prosząc o radę znajomych należy jednak pamiętać, że to Ty będziesz jeździć tym autem, Ty będziesz za niego płacić i Ty musisz być z niego zadowolony.
Targujemy i próbujemy
Kolejną kwestią są negocjacje. Cena widoczna przy aucie powinna być dla nas wyłącznie propozycją wyjściową. Jednak do ustalenia ceny ze sprzedawcą należy się dobrze przygotować. Znajomość auta, jego słabych i mocnych stron z pewnością będzie dużym atutem. Nie zaszkodzi również obojętna postawa. Zdradzenie sprzedawcy, że oglądany model jest naszym autem marzeń i nie możemy się doczekać, aż stanie w naszym garażu, raczej nie skończy się dobrze dla portfela. Jeśli okaże się, że upust cenowy nie wchodzi w grę, zawsze można zasugerować dodatkowe wyposażenie.
Jeśli nie zależy Ci mocno na czasie albo planujesz zakup auta na przełomie starego i nowego roku, możesz skorzystać z wyprzedaży rocznika, na których trafiają się naprawdę ciekawe okazje cenowe.
Bardzo ważne jest również dobre przetestowanie auta. Jazda próbna powinna się odbywać na różnych nawierzchniach i przy różnym natężeniu ruchu. Dobrze by też było, żeby auto zostało sprawdzone podczas odmiennych warunków pogodowych. Również na dziurawej drodze, których u nas wciąż nie brakuje. Jeśli wszystkie te sprawdziany przebiegną pomyślnie, można przejść do finalizowania zakupu.
Dojeżdżamy do mety!
Po wybraniu wymarzonego modelu, ustaleniu ceny i jazdach próbnych, trzeba koniecznie sprawdzić, czy podstawione auto nie różni się żadnym detalem od tego wskazanego wcześniej. To pozwoli uniknąć późniejszego zdziwienia, że np. zamiast klimatyzacji automatycznej jest manualna.
Nie można zapominać też o płatności, ale akurat ten aspekt nie powinien być trudny. Wystarczy skorzystać z kredytu na nowy samochód w Santander Consumer Banku – banku od kredytów. Oprocentowanie wynosi od 2,99% w skali roku, a okres kredytowania to nawet 96 miesięcy. Z kolei dla właścicieli firm ciekawym rozwiązaniem może być leasing w Santander Consumer Multirent.
Na koniec pozostaje już tylko radość z posiadanych nowych czterech kółek, które zawiozą do pracy, w odwiedziny do rodziny i znajomych oraz na wakacje.
Przed podjęciem decyzji kredytowej zostanie zbadana Twoja zdolność kredytowa. Co istotne, konsultant Santander Consumer Banku udzieli Ci pomocy i wsparcia w całym procesie związanym z zakupem Twojego samochodu i to bez konieczności wychodzenia z domu – wystarczy, że zadzwonisz pod numer telefonu 71 773 29 06 lub uzupełnisz formularz, a to konsultant Santander Consumer Banku, który pomoże przyjaźnie przejść przez proces zakupu i finansowania, oddzwoni do Ciebie.