Każdy zna wiele sposobów na wydawanie pieniędzy. Jedne są gorsze, inne lepsze. Podobnie jest z oszczędzaniem, a wśród narzędzi do pomnażania pieniędzy znajdują się m. in. lokata i rachunek oszczędnościowy. Czym się różnią? O tym będzie mowa w poniższym omówieniu i porównaniu
Wydaje się, że oszczędzanie to prosty proces, który można przeprowadzić tylko w jeden sposób – odkładać nadwyżki w osobne miejsce i obserwować, jak rosną. Tymczasem na rynku nie brakuje różnorodnych narzędzi do gromadzenia środków na przyszłość, czarną godzinę czy wymarzone zakupy. Pojawiły się już aplikacje do oszczędzania i planowania domowych budżetów z uwzględnieniem celów. Banki także nie poprzestają na oferowaniu jednego produktu. Przykładowo klienci Santander Consumer Banku – banku od kredytów mogą odkładać dodatkowe środki na lokatach lub rachunku oszczędnościowym.
Dwa różne sposoby na oszczędzanie
Czym różnią się te rozwiązania? Przede wszystkim elastycznością. Na rachunek oszczędnościowy można wpłacać dowolne kwoty, a w przypadku lokaty musimy się zmieścić między minimalną a maksymalną dozwoloną kwotą. Lokata jest też zawierana na konkretny, wcześniej określony czas. Z kolei rachunek otwierany jest na czas nieokreślony. Pieniądze można z niego wypłacać w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Przy lokacie wypłata następuje jedynie w dwóch przypadkach – po zakończeniu lokaty (z odsetkami) i przy jej zerwaniu (bez odsetek). Co istotne, posiadacze rachunków oszczędnościowych mogą się cieszyć kapitalizacją odsetek pod koniec każdego miesiąca – odsetki dopisywane są do rachunku, powiększając zgromadzony kapitał. Osoby korzystające z lokaty odsetki otrzymują raz – na koniec okresu lokaty. Oba produkty łączy za to brak opłat i prowizji przy zakładaniu i korzystaniu, a także bezpieczna i wygodna możliwość założenia w 100% online. W razie problemów – możemy liczyć na wsparcie konsultantów infolinii, którzy w razie potrzeby przeprowadzą nas przez cały proces.
Opracuj swój osobisty styl oszczędzania
Wygląda więc na to, że są to narzędzia dla dwóch różnych grup osób. Lokata to stałość i przewidywalność. Idealne rozwiązanie dla posiadaczy nadwyżek, które na pewno nie będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Wystarczy je wpłacić na lokatę i czekać. Z kolei rachunek oszczędnościowy to możliwość „dynamicznego oszczędzania”. Dzieje się ono jakby przy okazji, między kolejnymi wpłatami i wypłatami, bez konieczności „zamrażania” pieniędzy. Jedno jest pewne – przed wyborem swojego sposobu na oszczędzanie, warto przeanalizować swoje potrzeby w tym zakresie i wybrać to rozwiązanie, które da nam najwięcej korzyści.