Silne hasło to podstawa

Bezpieczne hasło

Santander Consumer Bank w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa stosuje szereg mechanizmów zabezpieczających nasze konta, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszy z owych mechanizmów zależy w dużej mierze… od nas, użytkowników Bankowości Internetowej. Hasło, ponieważ to o nim właśnie mowa, o ile jest stworzone i używane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w Internecie, stanowi dla oszustów zaporę nie do przejścia.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Często klienci Santander Consumer Banku po pierwszym zalogowaniu się do Bankowości Internetowej proszeni są o stworzenie nowego hasła. Hasło, które otrzymujemy SMS-em na podany przez nas do informacji banku numer telefonu po podpisaniu Umowy o Świadczenie Usług Bankowości Elektronicznej, jest jednorazowe - służy tylko i wyłącznie do pierwszego logowania. Wprowadzenie hasła SMS-owego, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, skutkuje koniecznością ustalenia indywidualnego hasła.

Nasze nowe, indywidualne hasło przede wszystkim musi być silne, czyli innymi słowy, musi być praktycznie nie do złamania dla osób postronnych. Specjaliści ds. bezpieczeństwa Santander Consumer Banku opracowali kilka podstawowych zasad tworzenia silnego hasła, do których każdy użytkownik musi się zastosować.

Pamiętajmy, hasło do Bankowości Internetowej Santander Consumer Banku:

- Składa się z minimalnie 10 i maksymalnie 20 znaków;

- Zawiera minimalnie 1 małą i 1 wielką literę (litery polskiego alfabetu bez liter diakrytycznych oraz q, v, x, Q, V, X);

- Zawiera minimalnie 1 cyfrę lub znak specjalny, czyli np.: !, @, #, $, %, ^, ? itp.;

- Nie może składać się z powtórzeń znaków (na przykład 111, aaa, bbb) oraz popularnych sekwencji (na przykład 12345, abcde czy qwert)y;

- Musi być różne od poprzednich 10 haseł.

Dodatkowo, oprócz stosowania wyżej wymienionych, obligatoryjnych zasad, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy:

- Unikać słów znajdujących się w słownikach (nie tylko polskojęzycznych);

- Zrezygnować z umieszczania w hasłach naszych danych osobowych czyli imienia, nazwiska, daty urodzenia czy numeru PESEL;

- W żadnym wypadku nie stosować w haśle nazwy użytkownika.

Jak bezpiecznie korzystać z hasła?

Silne hasło to podstawa bezpieczeństwa w Bankowości Internetowej, ale nawet najmocniejsze z nich nie uchroni nas przed oszustami, jeżeli nie będziemy korzystać z nich w odpowiedni sposób.

Przede wszystkim, nigdy nie powinniśmy zapisywać naszego hasła. Ani na komputerze, ani na kartce. Wystarczy przecież chwila nieuwagi i może okazać się, że trafiło ono w niepowołane ręce, a wraz z nim dostęp do naszych środków finansowych. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, należy bezzwłocznie zmienić hasło i skontaktować się z Contact Center Santander Consumer Banku pod numerem 19 500 (stawka połączenia zgodnie z taryfą połączenia operatora).

Z Bankowości Internetowej powinniśmy korzystać w miarę możliwości tylko i wyłącznie na sprawdzonych urządzeniach. Twój osobisty lub firmowy komputer, telefon bądź tablet z pewnością jest odpowiednio zabezpieczony przez programy antywirusowe, ale komputery dostępne w miejscach publicznych, np. w hotelach, na dworcach kolejowych czy kafejkach internetowych, już niekoniecznie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których musimy skorzystać z takich urządzeń, na przykład na wakacjach – należy wtedy upewnić się, że łączymy się z Bankowością Internetową przez protokół https (widoczny w pasku adresu każdej przeglądarki) i nigdy, ale to nigdy nie powinniśmy zapisywać hasła w pamięci komputera.

Nigdy nie należy również podawać naszego hasła osobom trzecim. Jeżeli zostaniemy poproszeni telefonicznie bądź mailowo o jego udostępnienie, to z pewnością będzie to próba oszustwa, polegająca na wyłudzeniu poufnych informacji, czyli tak zwany phishing. Hasło do Twojego konta Bankowości Internetowej jest znane tylko Tobie i żaden z pracowników banku z pewnością nigdy o nie poprosi.

Dodatkowo, jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, poczty e-mail czy sklepów internetowych, to pod żadnym pozorem nie ustawiaj w nich takiego samego hasła, jak w Bankowości Internetowej. Nie wszystkie serwisy mają bowiem tak silne zabezpieczenia jak Bankowość Internetowa i wyciek danych, który zdarza się na szczęście rzadko, może być bardzo kosztowny (jeżeli będziesz używać tego samego hasła).

Jak stworzyć silne hasło, które z łatwością zapamiętamy?

1.

Znajdź przysłowie, sentencję bądź znany Ci zwrot.

Przykład: Przezorny Zawsze Ubezpieczony

2.

Z każdego wyrazu pozostaw dwie lub trzy pierwsze litery z zachowaniem ich wielkości.

Przykład: PrzZawUbe

3.

Dodaj do hasła znak specjalny i/lub cyfrę.

Przykład: PrzZawUbe9

I hasło… gotowe!

 

Polecane artykuły
Bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać

Bez wychodzenia z domu możesz oszczędzać

09 kwietnia 2018 Bank Możliwości
Pieniądze, które nie pracują, mogą tracić na wartości, przede wszystkim za sprawą inflacji, czyli...
Czytaj więcej
Santander Consumer Bank online

Bank pod ręką. Pieniądze nie tylko w kieszeni

19 marca 2018 Blisko Ciebie
Pieniądze zawsze warto mieć pod ręką - my, konsumenci przekonujemy się o tym każdego dnia. Zakupy...
Czytaj więcej
Poradnik: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Poradnik: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu

19 marca 2018 Blisko Ciebie
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku w Polsce aż 94,8% przedsiębiorstw i 81,9%...
Czytaj więcej