Ostatnio wiele naszych aktywności przeniosło się do internetu. Zdalnie kupujemy, uczymy się i korzystamy z kultury. Niestety do wirtualnego świata przenieśli się także przestępcy. Dlatego warto poświęcić parę chwil, by dowiedzieć się, jak funkcjonować w sieci bezpieczniej i nie wystawiać się na ataki oszustów.
Okres wiosenno-letni to zwykle czas większych wydatków. Planujemy remonty, wakacje, komunie i inne uroczystości rodzinne. Ten rok jest jednak szczególny. Wielu rzeczy nie zrealizowaliśmy, a plany ulegają bieżącym modyfikacjom. Przesuwamy wydatki, zmieniamy cele i na nowo określamy nasze priorytety życiowe. Na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo. Dbamy zarówno o to, by w niespokojnych czasach nasze finanse były stabilne, jak i o to, by uchronić się od fizycznych i wirtualnych zagrożeń. Dobrym rozwiązaniem może być więc zarządzanie finansami przy pomocy narzędzi internetowych.
Bezpieczne finanse w sieci
Wiele osób wciąż z rezerwą podchodzi do zakupów online czy nawet do pożyczania pieniędzy bez wychodzenia z domu. Według przygotowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów raportu Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania, bezpieczeństwo danych osobowych to główna troska osób pożyczających pieniądze przez internet. Aż 34,3% badanych przyznaje, że obawia się przejęcia informacji potrzebnych do logowania lub dotyczących karty płatniczej. Drugim największym zastrzeżeniem, wskazanym przez 21,4% respondentów, jest nieufność w stosunku do drugiej strony transakcji.
Te obawy są jak najbardziej uprawnione, a żeby je maksymalnie ograniczyć, należy zadbać o dwie rzeczy. Łatwiejsza jest ta druga – jeśli chcemy pożyczyć pieniądze online, wybierajmy godne zaufania instytucje, które nie pojawiły się na rynku przed tygodniem, dysponują sporymi zasobami i siecią placówek. Banki są z pewnością bardziej bezpieczne niż pożyczkodawcy ogłaszający się na tablicach ogłoszeń i słupach latarni. Stoi za nimi doświadczenie i kapitał, a do tego dysponują sprawdzonymi, doskonale zabezpieczonymi narzędziami internetowymi oraz pracuje w nich zespół specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo realizowanych procesów.
Małe rzeczy robią różnicę
Inną kwestią jest troska o wyciek wrażliwych danych. Po pierwsze musimy zadbać o to, by nasz komputer czy smartfon był wolny od wirusów. To podstawowe działanie, ale wciąż zdarza się, że kradzieże danych i tożsamości są przeprowadzane przez programy szpiegowskie, rozprowadzane np. w formie załączników do e-maili. Gdy zakupimy program antywirusowy i oczyścimy komputer, powinniśmy się skupić na naszej sieci wifi. Przede wszystkim nie przeprowadzajmy operacji finansowych podczas korzystana z darmowych, otwartych sieci. W takich okolicznościach przejęcie naszych danych jest dużo prostsze. Kolejną czynnością powinno być sprawdzenie, czy nasza sieć jest chroniona wystarczająco bezpiecznym hasłem. Postarajmy się, by było zbudowane z dużej liczby znaków, w tym cyfr, różnej wielkości liter i znaków specjalnych.
Ostatnim etapem przygotowań do pożyczania pieniędzy online jest sprawdzenie, czy faktycznie jesteśmy na stronie banku. Jeśli źle wpisaliśmy adres, możemy się znajdować na stronie imitującej interesującą nas witrynę. W razie wątpliwości zawsze warto wejść na stronę banku i z niej przejść do właściwego formularza czy np. propozycji kredytu gotówkowego bez wychodzenia z domu w Santander Consumer Banku – banku od kredytów.