Opublikowaliśmy tegoroczną wersję naszego raportu „Polaków Portfel Własny: Wiosenne Wyzwania”. Mając na uwadze obecną sytuację ekonomiczną, zapytaliśmy Polaków o to, czy są przygotowani na wydatki związane z celebracjami takimi jak komunie, wesela i chrzciny. Ankietowani mieli również wyłonić najważniejsze wyzwania finansowe tej wiosny. Co wybrali? Odpowiadamy w artykule poniżej.
Tradycyjnie najważniejszą częścią naszego wiosennego raportu jest zapytanie Polaków o wyzwania finansowe na nową porę roku. Jak się okazuje, najwięcej z nas w tym roku będzie zmagać się z bieżącymi rachunkami i opłatami. Aż 58 proc. respondentów wskazało ten czynnik jako najbardziej znaczące obciążenie dla domowego budżetu tej wiosny. Na kolejnych miejscach według ogółu ankietowanych znalazły się również remont domu lub mieszkania (25 proc.) oraz spłata kredytów i zadłużeń (22 proc.). Tegoroczne wydatki, które spędzają nam sen z powiek, dotyczą więc przede wszystkim zwykłych, codziennych spraw, od których ciężko uciec. Kogo najbardziej bolą? Tego dowiecie się, czytając pierwszą część naszego raportu.
Drugi rozdział został poświęcony przygotowaniu finansowemu Polaków na wiosenne celebracje takie jak chrzciny, komunie czy wesela. Zebrane wyniki potwierdzają niestety, że nasze budżety nie są w najlepszej kondycji. Mimo że większość z nas zamierza wziąć udział w planowanych imprezach u rodziny lub przyjaciół, znaczący odsetek ankietowanych byłby skłonny w tym roku odmówić uczestnictwa ze względu na chęć ograniczenia wydatków. Według zebranych danych, co trzeci z nas rozważałby odmowę w przypadku zaproszenia na wesele lub komunię, a co czwarty zrezygnowałby z pojawienia się na chrzcinach.
Trzecia część raportu skupia się na remontach, które przybierają na sile każdej wiosny. Z tegorocznego badania zleconego przez nasz bank wynika, że obecnie planuje go co czwarty Polak (25 proc.). To mniej niż w roku ubiegłym, kiedy takiego wyzwania chciała się podjąć jedna trzecia ankietowanych na potrzeby raportu „Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2022”. Przyczyny takiego stanu rzeczy ponownie możemy upatrywać w rosnących kosztach życia. Zapewne z tego powodu ten, kto może sobie na to pozwolić, wykona raczej mniejsze prace, takie jak malowanie czy tapetowanie ścian (48 proc.). Co piąty badany zamierza jednak przeprowadzić pełne wykończenie domu lub mieszkania.
Ostatni rozdział zawiera temat dobroczynności, ponieważ wiosną możemy przekazać 1,5 proc. podatku dochodowego na dowolny, szczytny cel. Stawka ta zmieniła się dopiero w tym roku – wcześniej mogliśmy oddawać 1 proc. W ubiegłym roku najchętniej wspieraliśmy w ten sposób osoby niepełnosprawne, natomiast raport „Polaków Portfel Własny: Wiosenne Wyzwania 2023” pokazuje, że obecnie swoje 1,5 proc. najczęściej przekażemy na walkę z chorobami np. z rakiem (22 proc.).
Jesteście ciekawi pełnych wyników naszego raportu? Jeśli tak, zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w marcu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1001.