Prawie co piąty Polak organizując ślub i wesele rozważałaby skorzystanie z kredytu gotówkowego – wynika z badania na potrzeby raportu „Polaków portfel własny: czas zmian”. W trakcie pandemii Polacy mają rozmaite strategie weselne. Prawie 30 proc. z nas deklaruje, że nie pojawi się na weselu, choć wybierze się na uroczystość ślubną – czy to do urzędu, czy Kościoła
Jak wynika z badania Santander Consumer Banku – banku od kredytów, największym wyzwaniem dla organizatorów ślubu i wesela jest zapewnienie bezpieczeństwa gości. Tak uważa niemal 2/3 z zapytanych Polaków. Patrząc na wyniki badania nie kwapimy się do wyjazdu na zaślubiny, nawet gdy otrzymamy zaproszenie. Prawie 30 proc. z nas wybierze się tylko na uroczystość ślubną. Z kolei co czwarty nie przyjmie zaproszenia i nie weźmie udziału w żadnej z tych uroczystości. Najbardziej sceptyczny, co do udziału w weselach i ślubie, są seniorzy. Połowa z nich odmówi udziału w każdej formie uroczystości – zapewne z obawy o stan swojego zdrowia. Najwięcej chętnych do udziału zarówno w ślubie jak i zabawie po nim jest wśród najmłodszej grupy badanych. To niemal połowa pytanych w wieku od 18 do 29 lat. – Z naszego badania wynika, że Polacy nie czują się komfortowo z myślą o udziale w uroczystościach ślubnych w trakcie pandemii – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku. –Zachowawcze reakcje Polaków nie zaskakują - na weselach przebywamy zazwyczaj w dużej grupie ludzi w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie trudno jest w praktyce zachować zalecane środki ostrożności np. odpowiedni dystans.
Dowiedz się więcej i pobierz raport Polaków portfel własny: czas zmian.
Oszczędności czy kredyt gotówkowy. Jak sfinansujemy wesele?
Choć nastroje finansowe Polaków nie są optymistyczne, wydatki na organizację tej uroczystości przede wszystkim pokryjemy z oszczędności. Zrobi tak ponad 47 proc. z nas. Taką odpowiedź wskazało ponad 50 proc. mężczyzn i osób z wykształceniem wyższym oraz 78 proc. zarabiających powyżej 5 tys. zł miesięcznie. Nie jest to jednak przywilej wyłącznie najlepiej zarabiających. Z badania Santander Consumer Banku, wynika, że na organizację wesela z odłożonych pieniędzy byłoby w stanie pozwolić sobie również 51 proc. zarabiających nie więcej niż 3 tys. zł miesięcznie.
Polacy chętnie skorzystają także z kredytu gotówkowego w banku. Tego zdania jest co 5 badany. Do takiej opcji najbardziej przekonane były pytane Polki (21 proc.) oraz najmłodsi respondenci w wieku od 18 do 29 lat (28 proc.). Niskie oprocentowanie kredytów może wpłynąć na zwiększenie zainteresowania ofertami banków, w szczególności takimi, jak dostępne w Santander Consumer Banku kredyt przez internet czy Mistrzowski kredyt gotówkowy. – Przy tego typu wydatkach, szczególnie teraz, kiedy sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, a termin rodzinnej uroczystości może się przesuwać w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie, jasne, proste zasady wnioskowania o kredyt gotówkowy mogą okazać się kluczowe dla decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania – dodaje Agnieszka Kociemska z Santander Consumer Banku.
Niespełna 9 proc. badanych finansując wesele zdecydowałoby się na skorzystanie ze wsparcia rodziny lub przyjaciół. Jedynie 4,9 proc. z nas byłoby w stanie zapłacić za wesele z bieżących dochodów.
Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny: czas zmian”, przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłej populacji Polski wynoszącej (N=1100 osób). Badanie realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).