Podczas pandemii najbardziej brakuje nam spotkań z rodziną i znajomymi – taki wniosek wynika z najnowszego badania Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Według niego blisko 40 proc. Polaków tęskni za uroczystościami świętowanymi z rodziną i spotkaniami w większej grupie znajomych.
Uroczystości rodzinnych np. możliwości wzięcia udziału w weselu, chrzcie, komunii czy huczniej obchodzonych urodzinach brakuje już co trzeciej osobie (37 proc.), jednak częściej doskwiera to kobietom niż mężczyznom (44 proc. w porównaniu do 29 proc.). Za spotkaniami w większym gronie znajomych tęskni za to 38 proc. Polaków, zwłaszcza seniorzy powyżej 70-tego roku życia, którzy z racji bycia w grupie najbardziej narażonej na negatywne skutki koronawirusa, muszą ograniczać się do towarzystwa domowników (57 proc.).
- W obecnej sytuacji Polakom najbardziej doskwiera samotność. Dotychczasowe miejsca, gdzie dochodziło do wymiany kontaktów międzyludzkich takie jak kawiarnie, restauracje, kina czy siłownie zostały zamknięte z powodu obostrzeń, a ilość gości, których można przyjąć w domu jest ograniczona - mówi Piotr Warda, Z-ca Dyrektora Departamentu Produktów Konsumenckich i Sprzedaży z Santander Consumer Banku. – W najgorszej sytuacji są seniorzy, którzy jako najbardziej narażona grupa, a jednocześnie najmniej zdigitalizowana, mogą czuć się bezpiecznie przebywając wyłącznie w towarzystwie osób, z którymi mieszkają.
Polakom brakuje miejsc do spędzania czasu wolnego
Poza spotkaniami z rodziną i znajomymi, Polacy tęsknią również za możliwością uprawiania sportu na siłowniach, basenach czy kursach grupowych (22 proc.). Takiej aktywności brakuje zwłaszcza najmłodszym ankietowanym w wieku 18-29 lat (44 proc.), dla których była to forma rozrywki i sposobność do integracji z osobami z grupy. Podobne funkcje spełniały wciąż zamknięte restauracje i kina, za którymi tęskni co piąty z nas (kolejno 18 i 21 proc.). Wizyt w kinie najbardziej brakuje 30-latkom (31 proc.), a w restauracjach osobom w wieku 18-29 lat (37 proc.). Aż 19 proc. ankietowanych tęskni także za możliwością swobodnego podróżowania po kraju. Wśród nich najwięcej jest kobiet (23 proc. w porównaniu do 14 proc. mężczyzn) i osób w wieku 50-59 lat (26 proc.).
Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii” przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRiS pod koniec listopada 2020 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.