Tegoroczny finał biegu odbędzie się już w niedzielę, 29 sierpnia w Zakopanem. Santander Consumer Bank – Bank od Kredytów od samego początku jest partnerem tego wydarzenia. Bieg chartytatywny jest organizowany od lat, aby wspierać podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Wydarzenie wspiera Justyna Kowalczyk-Tekieli, mistrzyni olimpijska oraz Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, wraz z mężem, Kacprem Tekielim, alpinistą i instruktorem wspinaczki sportowej.
Tradycyjnie – start i meta Biegu po Oddech znajdują w Parku Miejskim w Zakopanem. Na finałowy bieg zarejestrowało się 330 osób. Dzięki zachowaniu formuły wirtualnej – dodatkowe 817 osób bierze udział w wydarzeniu, bez konieczności przyjedżania na miejsce wyścigu finałowego. Dla porównania – kiedy możliwa była tylko formuła wirtualna, blisko 900 osób usyskało finałową klasyfikację – najmłodszy uczestnik miał niecały rok, najstarszy – 78 lat.
Do 6. edycji biegu zgłosiło się ponad 220 pracowników Santander Consumer Banku oraz Santander Consumer Multirent. – To wyjątkowa i ważna inicjatywa charytatywna. Nasi pracownicy kolejny raz mocno zaangażowali się w uczestnictwo w wirtualnym 6. Biegu po Oddech, by dodać otuchy osobom chorym na mukowiscydozę i być blisko nich. Wyniki rejestrujemy już od marca tego roku. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to dla nas powód do dumy, a także realizacja sportowych celów i marzeń – mówi Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku.
Bieg po Oddech jest wydarzeniem, które wspiera starania Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w zakresie szerzenia informacji o mukowiscydozie, o problemach i zmaganiach podopiecznych, co przekłada się na jeszcze większą dla nich pomoc. Idea Biegu po Oddech jest bardzo bliska podopiecznym PTWM. – Chęć udziału w wydarzeniu powoduje, że coraz więcej chorych stawia sobie za cel regularny trening, który nie tylko wpływa na efektywność rehabilitacji, ale również buduje, uczy podejmowania wyzwań i radzenia sobie z trudnościami – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
Dla poprawy długości i jakości życia chorych na mukowiscydozę konieczne jest zapewnienie im specjalistycznych leków, z których nie wszystkie są refundowane. Chorzy muszą przyjmować również wiele innych preparatów leczniczych, w tym niskoskoncentrowanych enzymów trzustkowych, soli hipertonicznej, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Niebędne jest także funkcjonowanie odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków leczniczych dla chorych dorosłych czy stworzenie możliwości prowadzenia u chorych na mukowiscydozę usług domowych – fizjoterapii oraz dożylnej antybiotykoterapii, co pozwoli na lepszą opiekę w miejscu zamieszkania. W efekcie rodziny chorych obciążone są wysokimi kosztami leczenia, sięgającymi od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://bieg.ptwm.org.pl/