Jesień to pora roku, w której większość z nas, zamiast aktywności fizycznej, wybiera fotel, ulubioną książkę i kubek gorącej czekolady. Zupełnie niesłusznie. Ruch na świeżym powietrzu to jeden z najważniejszych i najprzyjemniejszych sposobów na walkę z chorobami i zachowanie „formy”, także podczas jesieni. Dlatego warto wziąć udział w darmowych treningach nordic walking w ramach Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku w ponad 150 polskich miastach.
Często mawiamy, że „sport to zdrowie”, ale czy wiemy, jaki jest faktyczny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie? Większy, niż można się spodziewać. Według Światowej Organizacji Zdrowia najważniejszym czynnikiem profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest prowadzony styl życia, który aż w 52% warunkuje ich rozwój. Nie środowisko, nie opieka medyczna, ani nie genetyka, tylko właśnie styl życia.
Jest to dobra, a może nawet bardzo dobra wiadomość. Nasze zdrowie zależy w dużej mierze od nas samych… i naszego stylu życia. Właśnie dlatego, warto, nie tylko latem i wiosną, ale także jesienią czy zimą dla własnego dobra odrobinę się poruszać na świeżym powietrzu. Wpływ aktywności fizycznej na walkę z chorobami cywilizacyjnymi jest nie do przecenienia. Niestety, nasze społeczeństwo nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Polacy, według badania Eurobarometr dotyczącego sportu i aktywności fizycznej, przywiązują zdecydowanie zbyt małą wagę do zdrowego stylu życia. Aż 70% nie uprawia sportu (w UE: 60%), a jedynie 5% deklaruje, że uprawia sport regularnie (7% w UE))[1].
Dlaczego boimy się aktywności?
Ankietowani, we wspomnianych już wcześniej badaniach Eurobarometr, jako główne powody braku regularnego uprawiania sportu podają… brak czasu i brak motywacji. Musimy znacznie częściej myśleć o sobie i po prostu zacząć dbać o siebie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w celu profilaktyki chorób cywilizacyjnych, na aktywność fizyczną powinniśmy przeznaczać przynajmniej 2,5 godziny w tygodniu[2]. To mniej więcej tyle, ile trwają dwa, średniej długości filmy pełnometrażowe… Warto znaleźć chwilę dla siebie i zadbać o to, aby każdy nasz dzień był historią z happy-endem. Teraz, gdy poznaliśmy już teorię, warto zająć się praktyką i odpowiedzieć na pytanie, jakie sporty można uprawiać nie tylko latem, ale również jesienią, a przy sprzyjającej pogodzie, nawet zimą…
Jaka forma aktywności jest najlepsza dla zdrowia?
Wśród odpowiedzi najczęściej pojawia się jazda na rowerze, którą wskazało aż 54,6% badanych, a tuż za nią plasują się: pływanie (49%), nordic walking (40,3%) oraz bieganie (26,7%). Wszystkie z tych dyscyplin (oprócz pływania - chyba, że jest się morsem) można z powodzeniem uprawiać jesienią na świeżym powietrzu i… w miłym towarzystwie. A wspólne uprawianie sportu nie tylko poprawia kondycję i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ale również buduje i zacieśnia więzi międzyludzkie.
Chodź z nami podczas Akademii Zdrowia
Zastanawiasz się czy nordic walking to sport dla Ciebie? Nie myśl dłużej i po prostu przekonaj się o tym podczas darmowych zajęć Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku. Odbywają się one w tym roku w ponad 150 lokalizacjach we wtorki o godz. 17:00 lub czwartki o godz. 18:00. Od marca skorzystało z nich już niemal 20 000 Polaków. Sporym zainteresowaniem wśród miłośników „chodzenia z kijkami” cieszył się również finał Akademii Zdrowia. 15 września we wrocławskim Parku Południowym niemal tysiąc pasjonatów tej aktywności pokazało, że o swoją formę warto dbać przez cały rok.
Nordic walking to jedna z niewielu dyscyplin sportu, podczas której bez problemu można porozmawiać z koleżanką czy kumplem lub z kim tylko chcemy. Bo w popularnym chodzeniu „z kijami” liczy się technika i… towarzystwo.
Na stronie Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku znajdziesz listę miejsc, w których odbywają się darmowe treningi prowadzone przez doświadczonych instruktorów nordic walking. Zachęcamy także do obejrzenia porad i lektury specjalnego poradnika, w którym wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszego wyjścia z „kijami”. To jak… Pójdziesz z nami?